1949: Związek Radziecki wygrywa inauguracyjne Mistrzostwa Świata

Inauguracyjne FIVB Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej odbyły się w 1949 r. w Czechosłowacji

Lozanna, Szwajcaria, 08-05-2014 – Dwie odsłony FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej są ukoronowaniem tegorocznego siatkarskiego kalendarza. W oczekiwaniu na tytułowe pojedynki siatkarzy w Polsce (30 sierpnia – 21 września) i siatkarek we Włoszech (23 września – 12 października), co tydzień spoglądamy na niektóre wydarzenia z minionych edycji. Zaczynamy od pierwszych w historii Mistrzostw Świata z 1949 roku.

W 1895 r. William G. Morgan, Dyrektor Wychowania Fizycznego YMCA, wynalazł nową grę zespołową, którą początkowo nazywano „mintonette”. Rok później nadano jej nową nazwę – volleyball – siatkówka. Musiało minąć więcej niż pięć kolejnych dekad, zanim wprowadzono ujednolicone, międzynarodowe przepisy dla tej dyscypliny, która do tego czasu była już uprawiana przez miliony ludzi na całym świecie.

W roku 1947, 14 narodowych federacji spotkało się w paryskim Grand Hotelu, by powołać do życia Międzynarodową Federację Piłki Siatkowej – FIVB. Jej pierwszym prezydentem został Paul Libaud.

Zaledwie dwa lata po utworzeniu międzynarodowej federacji, zorganizowano inauguracyjne Mistrzostwa Świata. Ten pierwszy turniej, który miał ustalić najlepszą siatkarską drużynę globu, był zarezerwowany dla mężczyzn. Był to jedyny raz w historii Mistrzostw Świata, gdy kobiety nie mogły wziąć udziału w rozgrywkach.

Latem 1949 roku 10 drużyn zjechało się na globalny pojedynek w czechosłowackiej Pradze. Z całkowicie praktycznych powodów, mistrzostwa miały całkowicie europejski charakter – wszystkie 10 uczestniczących drużyn pochodziło z tego kontynentu. Mecze odbywały się na odkrytym stadionie, na przystosowanym korcie tenisowym. Przy tak skromnych początkach narodziły się jedne z największych rozgrywek i tradycji w międzynarodowym sporcie.

W ramach pierwszych Mistrzostw Świata rozegrano w sumie 30 meczów, w których dominowały drużyny z Europy Wschodniej. Złoto przypadło w udziale Związkowi Radzieckiemu, który dołączył do FIVB zaledwie rok wcześniej, mimo iż siatkówka była jednym ze sportów narodowych w tym kraju, natomiast Czechosłowacja wygrała srebrny medal. Mimo dopingu tysięcy swoich kibiców, gospodarzom nie udało się powtórzyć sukcesu z poprzedniego roku, kiedy to w Rzymie zwyciężyli w pierwszych Mistrzostwach Europy. Brąz trafił w ręce Bułgarii, a następne w rankingu były Polska oraz Rumunia. Francja, z jej szóstym miejscem, była najlepszą z zachodnioeuropejskich drużyn. Pozostałe miejsca w inauguracyjnych Mistrzostwach Świata zajęły kolejno: Węgry, Włochy, Belgia i Holandia.

Drużyna Związku Radzieckiego, w której doświadczonym składzie znaleźli się tacy zawodnicy jak Siergiej Niefiedow, Michaił Pimienow, Konstantin Rewa, Władymir Sawin, Władymir Szczagin, Porfirij Woronin czy Aleksiej Jakuszew, dla wielu z których wczesny okres  rozwoju międzynarodowej siatkówki stał się historią wspaniałych sukcesów, straciła  tylko dwa sety w ośmiu meczach turnieju. Przyszli mistrzowie świata przeszli przez rundę wstępną, na którą składały się mecze pięciu drużyn w jednej grupie i kolejnych dwóch grup po trzy drużyny, nie tracąc ani jednego seta. Dopiero gdy na placu boju pozostało sześć najlepszych zespołów, mających zmierzyć się ze sobą nawzajem, reprezentacja ZSRR została poddana prawdziwej próbie. Mistrzowie stracili jeden set w meczu z Rumunią i kolejny z Czechosłowacją.

Pojedynek z gospodarzami, którzy do tego meczu nie przegrali ani seta w całym turnieju, był meczem decydującym. Przy prowadzeniu 2:0 dla ZSRR, Czechosłowacja wygrała trzeci set i objęła prowadzenie w czwartym. Wszystko wskazywało na to, że rozgrywka przeciągnie się do pięciu setów, ale przyszli mistrzowie wytrzymali napięcie i zakończyli mecz zwycięstwem w czterech setach.

Pierwsze Mistrzostwa Świata to początek dwóch historii sukcesu. Dla Związku Radzieckiego był to pierwszy z sześciu zdobytych tytułów MŚ. Następcy ZSRR, zawodnicy reprezentacji Rosji, mają na celowniku siódmy złoty medal w tegorocznych zawodach. Jednak największą zwyciężczynią historycznego turnieju z 1949 roku była siatkówka. Pojedynek pod otwartym niebem w Czechosłowacji ogłaszał nadejście ogromnej popularności tej dyscypliny na całym świecie.