Brazylia ma szansę na obronę tytułu; Polska po raz trzeci w finale

Lozanna, Szwajcaria, 20-09-2014 – Po pięciosetowym meczu Brazylijczycy odebrali Francuzom nadzieje na miejsce w finale, a teraz zagrają o tytuł z Polską. Gospodarze odprawili reprezentację Niemiec 3:1 i w niedzielę wieczorem po raz trzeci wystąpią w wielkim finale FIVB MISTRZOSTW ŚWIATA W PIŁCE SIATKOWEJ MĘŻCZYZN POLSKA 2014.

Brazylia stanie do obrony tytułu i ma szansę zostać pierwszą drużyną w historii, która wygra turniej 4 razy z rzędu. Brazylijczycy zakwalifikowali się do tegorocznego finału po emocjonującym, zaciętym tiebreaku.

Polacy również nie zawiedli – przed tysiącami biało-czerwonych kibiców odprawili Niemców w czterech setach. Polska po raz trzeci zagra w finale mistrzostw świata, a na dodatek będzie to powtórka finałowego meczu z 2006 roku.

W międzyczasie Rosja pokonała 3:0 Iran i podobnie jak w 2010 roku zajęła w tegorocznym mundialu piąte miejsce. Rosjanie trzeci raz z rzędu nie zdobyli medalu mistrzostw świata.

Brazylia ma na celowniku czwarty tytuł z rzędu
– zwycięstwo 3:2 z Francją otworzyło im drzwi do czwartego finału z rzędu, a piątego w historii. Po tym, jak przegrali swój pierwszy finał w 1982, Brazylia zdobyła tytuł w 2002, 2006 i 2010 roku. Ich półfinałowi przeciwnicy, Francuzi przegrali swój drugi półfinał 2:3. W 2002 roku też w pięciu setach ulegli reprezentacji Rosji.

Polska w finale po raz trzeci – Polacy zagrają w finale trzeci raz, po tym jak pokonali 3:1 reprezentację Niemiec. W swoim pierwszym finale, w 1974, wywalczyli tytuł. W 2006 ulegli Brazylii. Trzeci raz będzie rewanżem za finał sprzed ośmiu lat. Ostatnie wyniki Niemców to na przemian zwycięstwa i porażki: W-L-W-L-W-L. Niemcy zagrają z Francuzami o brąz.

Setne zwycięstwo Rosjan w trzech setach – Zwycięstwo „do zera” nad Iranem było setnym zwycięstwem Rosji w trzech setach w mistrzostwach świata. Jednakże dla Iranu szóste miejsce miejsce (po 19 w poprzednim mundialu) jest najlepszym wynikiem w historii. To jest też najlepszy wynik jakiejkolwiek drużyny z Konfederacji Azjatyckiej od czasu czwartego miejsca Japonii w 1982.