Aktualności

Zapowiedź ostatniego dnia I fazy FIVB MŚ Polska 2014

Lozanna, Szwajcaria, 07-09-2014 – Ostatni dzień pierwszej rundy rozstrzygnie o pięciu miejscach, jakie pozostały do obsadzenia w drugiej fazie FIVB MISTRZOSTW ŚWIATA W PIŁCE SIATKOWEJ MĘŻCZYZN POLSKA 2014.

Udział jedenastu drużyn w kolejnej rundzie jest już potwierdzony. Pozostałe zespoły z pewnością dadzą z siebie wszystko, by zdobyć maksymalną liczbę punktów. Co do liderów grup – Polski, Brazylii, Rosji i Francji, będą bronić swoich pozycji w rankingu, co może im pomóc w momencie przechodzenia do kolejnej fazy.

Po utracie pojedynczych setów w meczach z Kamerunem i Koreą, Polacy i Rosjanie zmierzą się w ostatnim dniu rundy z silniejszą opozycją. Brazylia i Kuba odnowią swoją rywalizację z MŚ 2010 w grupie B, a gospodarze zagrają się w grupie A z Argentyną.

Wewnątrz europejskie mecze rozegrają się w grupie C (Rosja – Bułgaria) oraz D (Francja – Belgia).

Ważniejsze fakty

Wspólny mianownik Wenezueli i Australii. Australia i Wenezuela pokonały Kamerun w grupie A. Australia bez straty seta, a Wenezuela 3:1. Drużyny te spotkają się w MŚ po raz pierwszy. Australia wygrała tylko jeden ze swoich czterech meczów z zespołami z Ameryki Południowej, a Wenezuela trzy z 11 spotkań przeciwko drużynom z Azjatyckiej Konfederacji.

Nieprzerwana seria zwycięstw Polski. Polacy pozostają niepokonani w ostatnich 22 meczach z Argentyną w ważniejszych turniejach. W mistrzostwach świata oba kraje spotykały się trzykrotnie, ale dwa pierwsze mecze, w 1986 i 1998, wygrywała Argentyna. Dobra passa Polski zaczęła się w 2002 roku.

Serbia na nowych wodach. Reprezentacja Serbii swoje jedyne spotkanie z afrykańską drużyną (w 2006 roku z Tunezją) wygrała 3:0. Kamerun wraca po porażce, ale podniósł swoje morale i reputację, jako jedyna do tej pory drużyna, która w tym turnieju urwała Polakom choć jeden set.

Tunezja wciąż czeka na wygraną. Tunezja pozostaje bez wygranego meczu w ostatnich 24 spotkaniach MŚ a drużynami z Europy. W sumie wygrała z nimi tylko pięć setów. Finlandia i Tunezja spotkały się już dwukrotnie, a Skandynawowie wygrali oba mecze (1970 i 1982) 3:0.

Wyrównane szanse Niemiec i Korei. obie drużyny raz pokonały siebie nawzajem w mistrzostwach świata. W 1956 w trzech setach wygrali Niemcy (NRD), a w 1982, również w trzech setach – Koreańczycy. Cztery razy grali ze sobą w Lidze Światowej, a bilans tych spotkań wynosi 2 do 2.

Rywalizacja na nowo. Cztery lata temu Kuba i Brazylia spotkały się w finale. Brazylia zdobyła swój trzeci tytuł wygrywając z Kubą w trzech setach. W mistrzostwach świata grali ze sobą 12 razy – Brazylia ma na koncie 5 zwycięstw, a Kuba 7.

Pierwsze spotkanie w mistrzostwach świata. Egipt i Meksyk zmierzą się ze sobą w mistrzostwach świata po raz pierwszy. Ostatni mecz tych dwóch drużyn w ważnym turnieju odbył się w Pucharze Świata 1988, a zawodnicy z Ameryki Północnej wygrali w trzech setach. W historii mistrzostw świat Egipt zwyciężył w tylko jednym z siedmiu meczów przeciwko drużynom NORCECA.

Dwa szybkie zwycięstwa Chin. Chiny wygrały oba mecze mistrzostw świata przeciwko Kanadzie w trzech setach (w 1974 i 1982 roku). Z kolei ich spotkania w innych ważnych turniejach, w 1999 i 2003 roku, rozstrzygały się w pięciu setach, na korzyść Kanady.

Wspinając się na rosyjską ścianę. Bułgaria wygrała tylko 2 z 13 meczów mistrzostw świata przeciwko Rosji. Oba te spotkania, w 1970 i 2002 roku, Bułgaria skończyła w trzech setach. W mundialu w 2010 roku drużyny spotkały się w grupie walczącej o miejsca 5-8 i Rosja zwyciężyła 3:1. Bułgaria może szukać inspiracji w zwycięstwie w Fazie Kontynentalnej Ligi Światowej 2011.

Francuska część wspólna. Francja i Belgia grały ze sobą w mistrzostwach świata tylko raz, w 1978. Francuzi pokonali wtedy Belgów 3:0. W innych ważnych turniejach również górą są Francuzi – wygrali pięć z siedmiu meczów. Ostatni raz Belgom udało się pokonać Francję w mistrzostwach Europy 2011.

Ogień kontra Ogień. Iran i Portoryko zagrają przeciwko sobie po raz pierwszy w historii mistrzostw świata. Obie drużyny są rozgrzane do czerwoności po tym jak z tym samym wynikiem – 3:1 – pokonali byłych mistrzów globu, Włochów w tegorocznym mundialu. Iran ma na koncie trzy zwycięstwa, a Portoryko tylko jedno.

Włoskie zacięcie. Włochy grały przeciwko Stanom Zjednoczonym sześć razy w historii mistrzostw świata i wygrały cztery z tych spotkań. W ćwierćfinale Igrzysk Olimpijskich Londyn 2012 Włosi pokonali Amerykanów w trzech setach. Ich ostatnie spotkanie, w finałach Ligi Światowej 2014 zakończyło się zwycięstwem USA 3:0.