Rekordy Francji i Polski

Lozanna, Szwajcaria, 18-09-2014 – Dwa mecze grup G i H okazały się wyjątkowo emocjonujące – oba w pięciu setach zakończyły trzecią rundę i wyłoniły półfinalistów FIVB MISTRZOSTW ŚWIATA W PIŁCE SIATKOWEJ POLSKA 2014.

Francja przetrwała pięciosetowy pojedynek z Iranem w grupie G, ale potrzebowała wygrać tylko jeden set by zapewnić sobie miejsce w finałowej czwórce. Polacy zgasili rosyjskie nadzieje na wygrywając dwa pierwsze sety spotkania, a następnie cały ostatni mecz grupy H 3:2.

Polska, Francja i Niemcy dołączyły do Brazylii jako półfinaliści tegorocznych Mistrzostw Świata.

Francja bije swój rekord zwycięstw. Francja wygrała dziewięć meczów w jednym turnieju mistrzostw świata po raz pierwszy. Najwięcej wygranych zaliczyła do tej pory w 2006 – osiem. Francuzi są w półfinale po raz drugi (pierwszy w 2002). Iran musiał zadowolić się czekającym go teraz meczem o 5. miejsce z Rosją. Irańczycy stracili dwa mecze mistrzostw świata z rzędu po raz pierwszy od przegranej w ostatnim meczu MŚ 2006 i pierwszym meczu MŚ 2010.

Cztery wygrane tie-breaki Polaków. Biało-czerwoni zostali pierwszą w historii drużyną, która wygrała cztery z rzędu pięciosetowe spotkania MŚ. Polacy zaczęli swoje najcięższe spotkania meczem z Iranem, następnie Francją, później Brazylią, a ostatnio Rosją. Dotarli do półfinałów MŚ raz (nie licząc złotego medalu z 1974) – w 2006 roku, pokonując 3:1 Bułgarię, ale w finale ulegli 0:3 Brazylii.